Neler Yeni

Sass (Scss) nedir?

Konu Yazar
Moderator
Ağu
6
0
Sass Nedir?

Sass (Syntactically Awesome Style Sheets), en popüler CSS ön-işlemcilerinden (pre-processing) biridir. Kendi resmi sitesinde ki ( ) ifadeye göre olgun, istikrarlı ve güçlü profesyonel seviyedeki CSS uzantı dilidir.

Sass, CSS'i bir programlama diline benzer yapıyla geliştirmemizi sağlayan, sürekli ihtiyaç duyduğumuz ve CSS'te bulunmayan birçok özelliği kullanarak, daha pratik ve okunaklı kod yazmamıza olanak verir.


Sass fikri ilk olarak Ruby gibi planlanmıştı fakat front-end geliştiricilerin CSS'ten gelen el alışkanlığı sebebi ile syntax (sözdizimi) değişti ve Scss olarak yeniden şekillendi.


Özellikleri Nelerdir?

Sass, genel olarak css derleyicisidir (compiler). Kendi syntax'ı ile yazılmış kodları CSS'e çevirir. Sass tarafından oluşturulan bu CSS dosyaları projeye dahil edilerek kullanılır.

Sass ile değişken (variable) tanımalayabilir, döngüler (for, each, while) ve karar yapıları (if, else) kullanabilirsiniz. Function ve mixin kullanabilir, kodlarınızı istediğiniz yerde parçalayabilir veya import edebilirsiniz ayrıca matematiksel işlemleride yapabilirsiniz.

Neden Sass Kullanılmalı?

CSS'i daha basit ve programlama dili haline çevirerek işinizi kolaylaştırıp hızlandıracağı için her front-end geliştiricinin kullanması gerekli hale gelmiştir. Birçok CSS ve JS frameworkleri SASS kullanmakta ve işinizi kolaylaştırmaktadır. Bunlara , ve öncülük etmektedir.
 

tB

Haz
49
2
Gerçekten inanılmaz bit konu, Paylaşım için en içten teşekkürlerimi iletiyorum.
 
Üst